Altın Cinsinden Fiziki Varlıkların Sisteme Kazandırılması (FATSİ)

''FATSİ'' Nedir ?

Fiziki altınlarınızı anlaşmalı AVAS Bayileri aracılığıyla altın mevduat hesabınıza aktararak Fiziki Altından Dönüşen Korumalı TL Hesap (FATSİ) ile olası kur değişimlerinden etkilenmeden ek getiri avantajından faydalanabilirsiniz.

 

Siz de FATSİ ile birikimlerinizi, TCMB’nin özel dönüşüm fiyatı ile TL’ye çevirerek vade başında alacağınız ilave getiri ile altın olarak değerlendirdiğiniz birikimlerinizden artı kazanç elde edebilirsiniz.

Fatsi Hesap Özellikleri

 1. Bu hizmetten altınlarınızı AVAS Bayileri aracılığı ile hesabına yatırdıktan sonra Banka şubelerinden FATSİ hesabı açan, yurt içinde yerleşik gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilir.
 2. Hesap açılış alt limiti bulunmamaktadır.
 3. Vade seçenekleri 3, 6, 12 aydır. Ek getiri 3 ay için %2, 6 ay için %3, 12 ay için %4’tür.
 4. AVAS Bayilerinde fiziki altınını getiren katılımcıların (t günü) T+5 günlük süre içinde FATSİ hesabını açması gerekmektedir. Bu sürenin bitiminde FATSİ hesabı açılması mümkün olmamaktadır.
 5. Hesap açılışı 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilir.
 6. FATSİ hesabına gelir vergisi stopajı uygulanmamaktadır.
 7. Hesap açılışlarında en düşük milyem değerleri üzerinden işlem yaptıran hesap sahibinin has altın miktarı, TCMB tarafından belirlenen komisyona esas milyem değerleri üzerinden hesaplanan has altın miktarına eşitlenir ve aradaki fark TCMB tarafından ilgili hesaba aktarılır.
 8. Fiziki altını TL’ye dönüştürme işlemi, o anki saat diliminde açıklanan TCMB altın kuru üzerinden gerçekleştirilir.
 9. Hesabın vade bitiş tarihinde TCMB’nin saat 11.00’de yayınladığı fiyat bilgisi dikkate alınır.
 10. Hesabın vade sonunda fiyat farkı nedeniyle gerçekleşecek olası kazanç, mevduat faiz getirisinden daha yüksek olur ise fiyat farkı hesaba yansıtılır.
 11. Hesabın vadesinden önce kapatılması durumunda, hesap açılış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte, TCMB’nin saat 11.00’de açıkladığı kur karşılaştırılır. Açılış kuru, kapanış tarihindeki kurdan düşük ise herhangi bir kur farkı ödemesi yapılmaz. Hesap açılış kuru, hesap kapanış tarihindeki kurdan yüksek ise kur farkı hesaptan alınır. Hesaba vade başında yansıtılan ek getiri tutarı hesaptan mahsup edilir.
 12.  Siz de FATSİ ile birikimlerinizi, TCMB’nin özel dönüşüm fiyatı ile TL’ye çevirerek vade başında alacağınız ilave getiri ile altın olarak değerlendirdiğiniz birikimlerinizden artı kazanç elde edebilirsiniz.